Ny rapport viser omfattende rasisme på norske gater 

Kirkens Bymisjons undersøkelse blant tilreisende EØS-borgere dokumenterer rasisme i alvorlig grad og stort omfang.

Portrett av Marit Nybø
Marit Nybø, avdelingsleder i Kirkens Bymisjon. Foto: Kirkens Bymisjon. Til fri bruk ved redaksjonell omtale.

Det er fra før kjent at romer er den etniske gruppen som i størst grad blir rammet av diskriminering. 102 av dem har i denne undersøkelsen fortalt om hva slags hendelser de blir utsatt for.  

Mange blir utsatt for vold og sjikane 

35 prosent av tilreisende EØS-borgere er blitt dyttet, slått eller skadet. Halvparten er blitt truet, ropt til eller forfulgt. Marit Nybø er leder for Kirkens Bymisjons arbeid med gruppen i Oslo, og påpeker at dette virker å være både systematisk og akseptert rasisme.  

– Det er stygt, og det er trist.  Det skjer åpenlyst på gater og torg hver dag. Norske myndigheter vet dette, da skulle jeg gjerne sett et sterkere engasjement.  

Stemte ned handlingsplan 

Nybø viser til at Ap, Sp, Høyre og FrP i juni i fjor stemte ned et forslag i Stortinget om å lage en handlingsplan mot rasisme mot romer.  

– Nå må politikerne ta forskning på alvor: Dette er den gruppen som er aller mest utsatt for rasisme. Og som både folk og politikere går stille forbi.  

84 prosent av respondentene svarer at de oftest opplever diskriminering på gaten eller i kollektivtransport. 

– Derfor etterlyser jeg også opplæring av dem som jobber i gatebildet, som politi, vektere og billettkontrollører.  

Marit Nybø sier videre at folk kan synes det er vanskelig å forholde seg til mennesker som sitter på gaten og ber om penger.  

– Det er forståelig – fattigdom og forkommenhet vekker både medlidenhet og ubehag i oss. Men forsøk med et vennlig blikk. Se etter i stedet for å se bort.  Vi kan ikke late som om dette ikke skjer. Gode offentlige rom må være trygge, for alle.